Green Deal: нові перспективи сонячної енергії в Україні

Green Deal: нові перспективи сонячної енергії в Україні

Про що треба знати підприємствам із власними сонячними електростанціями та ти, хто ще не збудував СЕС під власне споживання.

Заступник міністра енергетики та захисту довкілля на початку цього року презентував ринку енергетики Концепцію «зеленого» переходу України до 2050 року. Основна ідея полягає в тому, щоб економіка нашої країни стала вуглецево нейтральною. Поштовхом до цієї події став європейський документ European Green Deal (Зелена угода) від 1 грудня 2019 року. Він був прийнятий 66 країнами світу на саміті ООН з питань клімату, де учасники взяли на себе зобов’язання по досягненню кліматичної нейтральності до 2050 року.

Що треба знати українським підприємствам про Green Deal

Збільшення викидів CO2 призводить до змін клімату та погіршення екології. Якщо такого газу в надлишку, то він створює парниковий ефект − випромінювання Сонця проходить через атмосферу, але назад йде менше теплової енергії. Чим більше парникових газів, тим більше нагрівається поверхня Землі. Через це змінюється клімат, відбувається занадто швидке танення льодів, зміни тваринного і рослинного світу. Головна мета концепції − зниження викидів парникових газів до “максимального мінімуму”. Чи це можливо?

Один із шляхів припинення − використання поновлюваних джерел енергії. Це значно скоротить викиди СО2 і надасть більш “чисту” енергію для потреб людства. Тому підприємства, які встановлюють сонячні електростанції, приєднуються до цілей сталого розвитку, коли йдеться про покращення якості довкілля за рахунок альтернативних джерел енергетики.

До того ж, з 2023 року ЄС впроваджує перший етап механізму карбонового коригування імпорту на кордоні (СВАМ). Він стосується великих груп товарів: цемент, електроенергія, хімічні добрива, чавун і сталь, алюміній.

В Україні є розроблена концепція Ukraine Green Deal. Згідно якій Україні на початковому етапі буде достатньо інвестицій на рівні 5% ВВП на рік (€ 6,7 млрд). Державне фінансування декарбонізації в перспективі має досягти 3% ВВП на рік (€ 4 млрд). Є обґрунтовані прогнози виведення з експлуатації майже всіх вугільних і атомних блоків за 20 років, починаючи з 2030. Але уряд так і не сформував свою позицію стосовно розвитку енергетики в довгостроковій перспективі на 30 років вперед. На даний момент невідомо, в яких обсягах і з яких джерел держава буде фінансувати перехід до безвуглецевої економіки. 

План по декарбонізації може бути таким: прийняти чітку енергетичну стратегію розвитку до 2050 року і створити фонд декарбонізації, підвищувати вартість викидів СО2, запустити аукціони для нових проєктів альтернативної енергетики та для будівництва маневрових потужностей.

Що потрібно підприємству для отримання квот на експорт продукції до Європи

Розширення експортного потенціалу компаній може бути за рахунок сонячної генерації.  Чим швидше підприємства перейдуть на відновлювальні джерела енергії, тим скоріше вони зможуть адаптувати виробництво під вимоги ЄС щодо експорту. Таким чином, ми матимемо зріст об’ємів експорту. Акцизний податок на продаж електроенергії з відновлюваних джерел складатиме 3,2%.

Внутрішні виробники зобов’язані купувати квоти на викиди через європейську систему торгівлі викидами (ETS – Emissions Trading System). Імпортери будуть повинні купувати CBAM-сертифікати за вуглецевий слід, що залишає їхня продукція.

Україна постачає 5% усього імпорту алюмінію ЄС, 13% цементу, близько 20% заліза і сталі. Це виробництва із значним залишком вуглецевого сліду. За прогнозами третина нашого експорту до ЄС підпаде під дію СВАМ.

Сонячна енергія для підприємств

Це драйвер майбутнього промисловості та агросектору в Україні. І використання сонячної енергії для сільського господарства є максимально вигідним. Адже часто виникають складнощі подачі електроенергії в сільські місцевості, відбуваються раптові і тривалі її відключення з причини недостатньої потужності в мережі або через погодні явища. До того ж енерговитрати будь-якого господарства надзвичайно великі, але сонячна енергетика здатна їх оптимізувати. Бо на агропідприємствах є багато вільних територій і значних площ дахів, стін будинків і господарських будівель для встановлення сонячних панелей. Це дозволяє отримувати і накопичувати великі кількості електроенергії, щоб зробити агропідприємства енергозалежним.

Якщо ви обираєте Green Deal, то стаєте на “зелений курс України” − ближчим до того, щоб вся Європа стала більш вуглецево нейтральною, забезпечивши при цьом ріст економіки. Українцям вигідна така екологізація. Це впливає на покращення стану довкілля в містах, зменшення захворюваності та можливості для створення нових «зелених» робочих місць. Програма Green Deal пов’язана з рівнем екологічної свідомості людей. І ми будемо це розвивати.

Вам буде цікаво

У нашому блозі багато цікавої і корисної інформації

Розсилка

Підпишись на наші новини і отримуй тільки актуальну і корисну інформацію про сонячні електростанції