Зелений тариф під час воєнного стану 2022

Що потрібно знати власникам сонячних станцій про виплати за “зеленим” тарифам у 2022 році

 

Кількість встановлених сонячних станцій в Україні зростала кожного року. За даними Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України тільки у 2021 їх стало майже 45 тисяч. Але з початком війни постачальники тимчасово припинили здійснювати оплату домогосподарствам за надану альтернативним джерелами електроенергію. Міненерго видало наказ «Про розрахунки на ринку електричної енергії»: на час воєнного стану виплати генерації з відновлюваних джерел енергії обмежуються. 

26 квітня Національна комісія з держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг прийняла на засіданні постанову та ухвалила порядок виплат за “зеленим тарифом”. Він діє на час воєнного стану в Україні та 2 місяці після його завершення. Такі постанови зумовлені необхідністю сталого функціонування системи енергопостачання та суттєвим зменшенням надходжень коштів за енергетичні послуги.

Розмір та строки виплати домогосподарствам

 

Постачальники універсальних послуг (ПУП) мають купувати електроенергію СЕС на “довоєнних” умовах. Ніяких санкцій за договорами купівлі-продажу електроенергії щодо СЕС не може бути. Вони встановлюють мінімальний гарантований розмір оплати та повинні провести часткову виплату виробникам. Вартість згенерованої СЕС енергії визначатиметься відповідно до звичного тарифу для населення – 1,68 грн/кВт*год, але помножений на відсоток оплати від споживачів у певній області в певний місяць генерації. Наприклад, якщо у березні показник розрахунків споживачів Запорізької області складав 60%, то сума часткової оплати за березень становить: 1,68*0,6 = 1,008 (грн/кВт*год). 

Постачальники універсальних послуг зобов’язані повідомити власників домогосподарств у паперовому або електронному листі про розмір оплати за придбану електричну енергію, її повну вартість, податки та орієнтовні строки виплат.  

За заявою НЕК “Укренерго” вони компенсують постачальникам різницю у тарифах для населення та “зеленим” тарифом установок приватних домогосподарств. Балансовий платіж повинні закривати щомісячно рівними частинами після завершення воєнного стану в Україні та ще 60 днів після нього. Розмір виплат буде не менше 19,5% вартості виробленої приватними домогосподарствами електроенергії понад власне споживання, що розраховується за встановленим “зеленим” тарифом. Виплати будуть здійснюватися частково згідно щомісячного акту, але з відстрочкою на 2 місяці. За лютий 2022 року – до 15 травня, а за березень – до кінця травня.

 

Що стосовно юридичних осіб?

 

На ринку вже є проблеми, пов’язані  із покупцями, продавцями та операторами. Під час війни відбувається суттєве падіння споживання і є надлишок виробленої електроенергії. ДП “Гарантований покупець” не може продати весь той обсяг, згенерований виробниками за “зеленим” тарифом. До того ж частина станцій знаходиться на окупованих територіях, а частина в зоні бойових дій. Не зрозуміло, як прогнозувати їх роботу. 

Але підприємство працює, проводить аукціони та заробляє гроші, щоб ними покрити собівартість виробників. Адже «Укренерго» авансу за цей період не сплатило. Наразі згідно Наказу №140 “Про розрахунки на ринку електричної енергії” від 28.03.2022 року ДП «Гарантований покупець» розраховується із власниками СЕС за березень-квітень у розмірі 15-20% замість звичних 98% у довоєнні часи. До того ж інформація про кількість виробленої електроенергії з ВДЕ у зв’язку з воєнними подіями не є остаточною і чіткою. Тож за березень та квітень ДП заборгувало близько 80%. 

На ринку альтернативної енергетики відбувається певний хаос, який потребує врегулювання та змін системи. Власники СЕС за останні два місяці були дуже занепокоєні невизначеністю щодо виплат за “зеленим” тарифом. Адже станції майже не приносять прибуток і не окуповуються. Для збільшення виплат потрібні нові інструменти, адже більше грошей з ринку “Гарантований покупець” фізично отримати не може, бо присутній профіцит е/е. 

Проблема з виплатами для юридичних осіб може тимчасово вирішуватися переведенням станції на власне споживання замість “зеленого” тарифу. Компанія Unisolar допомагає в цьому процесі для всіх власників сонячних станцій промислових масштабів.

Але держава зобов’язується виконати усі довоєнні умови належним чином. Зокрема, і за “зеленим” тарифом. Та всім потрібно зрозуміти, що після перемоги знадобиться щонайменше півроку для повернення виплат за “зеленим” тарифом до звичного рівня.

Вам буде цікаво

У нашому блозі багато цікавої і корисної інформації

Розсилка

Підпишись на наші новини і отримуй тільки актуальну і корисну інформацію про сонячні електростанції