Про що не замислюються інвестори при виборі сонячних модулів великої потужності?

Ми зазвичай звикли думати, що чим потужніший сонячний модуль, тим дешевше вартуватиме проект в кінці.

Однак, не завжди так на практиці, якщо взяти до уваги непрямі фактори, що впливають на співвідношення потужність-ціна.

Сьогодні ми отримуємо запити на будівництво сонячних електричних станцій (СЕС) під зелений тариф або для власних потреб підприємства.

В першому випадку для замовника  буде важливо, як швидко він поверне інвестовані кошти та скільки зможе заробити до кінця дії зеленого тарифу.

Ставки за “Зеленим” тарифом для промислових станцій

В другому випадку для власника будуть важливими, насамперед, потужність СЕС та економія в результаті.

Перші питання, які задають замовники при зустрічі: маю площу n га, скільки можна побудувати? Яку потужність можна розмістити на цьому дахові?

Тобто перше, що обмежує потужність майбутньої станції, це існуюча площа для розміщення. А для проектів під зелений тариф – це швидше дозволена потужність для приєднання до електромереж.

Наступним питанням зазвичай йде: а скільки мені це буде коштувати?

В замовника вже сформувався або в процесі формування бюджет, який він готовий витратити, щоб досягнути прибутку чи економії, і це наше наступне обмеження при виборі продукту.

І зазвичай в стороні залишаються питання, чи потрібно укріплювати несучі конструкції даху, як змінюються витрати на металеві кріплення та монтаж модулів при виборі тієї чи іншої моделі, який термін служби модуля та як змінюється його продуктивність, та головне, який модуль згенерує найбільше електроенергії, враховуючи задану траєкторію по обмеженнях проекту від інвестора.

Про переваги дахових сонячних станцій ми писали в попередній статті тут.

Підвищення потужності модулів, скажімо від 395 Вт до 650 Вт, відбулося за рахунок значного збільшення їх розмірів, для нашого прикладу від 1,85х1 м до 2,4х1,3 м.

Вдавшись до простої математики бачимо, що модуль потужністю 395 Вт дає 213 Вт з 1 м2,, а 650Вт – 210 Вт з 1 м2.

Далі візьмемо невеликий дах площею 1200 м2 та наведені вище розрахунки, в результаті ми зможемо побудувати 255,6 кВт на модулях 395 Вт і 252 кВт – на модулях 650 Вт, а можливо і менше, якщо дах буде досить вузький і потужніші панелі за своїми розмірами просто не розмістяться. І в результаті з модулем менших розмірів та потужності СЕС згенерує більше електроенергії, швидше поверне кошти інвестору, а тому буде економічно-вигідним рішенням.

Виробники зауважують, що з більш потужнішими модулями можна зекономити на балансі системи, адже витратних матеріалів для монтажу потрібно менше, оскільки кількість панелей зменшиться. Для того ж даху 1200 м2 потрібно буде 648 модулів потужністю 395Вт або 384 модулів 650 Вт. Однак те, що модулів потужністю 650Вт менше, поки не говорить про економію, адже через більші розміри та вагу знадобиться в півтора рази більше металевих кріплень, і ризики пошкодження під час монтажу теж зростають, що компенсується підвищенням ціни на відповідні роботи від виконавців. Також потрібно врахувати транспортні ризики, адже розмір палети значно більший, вага близько 1 тонни, знадобиться спецтехніка для розвантаження, що коштуватиме також дорожче.

Для маленьких площ дахів чи земель ми рекомендуємо розглядати менш потужні модулі, адже вони згенерують більше прибутку, аніж дасть сумнівна економія на потужних модулях.

Проте саме для великих промислових проектів рішення на більших модулях може бути економічно-вигідним, потрібно індивідуально розглядати співвідношення потужності до ціни проекту.

Якщо вибір все рівно зводиться до найпотужнішої моделі, то ми готові запропонувати альтернативну технологію n-type TopCon, що, як прогнозують самі виробники, стане мейнстримом вже наступного року. Завдяки інноваційній розробці було досягнуто збільшення потужності понад 20 Вт без зміни розмірів модуля, для скептиків – це чимало, враховуючи, що зазвичай щорічне зростання обмежувалося 5 Вт або ж просто збільшенням розмірів виробу для досягнення необхідної потужності. Окрім зростання ефективності з 1 м2, вдалося покращити температурні коефіцієнти, за яких модуль менше втрачає генерації, скоротити деградацію потужності з 15,2% до 10,6% за 25 років служби, а бонусом додано 5 років додаткової гарантії на деградацію, що в результаті склала 30 років.

Технологія дещо дорожча, аніж стандартна p-type PERC, проте навіть ціновий фактор, за нашими розрахунками, не впливає на кінцевий результат, що проявляється вищою ефективністю, кращою генерацією протягом 25 років та більшим прибутком.

В Unisolar ми реалізовуємо дахові та наземні сонячні станції різної потужності, пропонуючи високотехнологічні ефективні рішення для різних потреб замовників.

Вам буде цікаво

У нашому блозі багато цікавої і корисної інформації

Розсилка

Підпишись на наші новини і отримуй тільки актуальну і корисну інформацію про сонячні електростанції