Дрони-в-сонячній-енергетиці

Інтерв’ю з Тетяною Однорог, засновницею та СЕО Unisolar

Тетяна Однорог

Чому сонячна енергетика?

Нарямок сонячної енергетики вибраний мною не випадково. На початку кар’єри мені довелось працювати з фінансовим менеджментом міжнародної компанії, що займалася розробками в галузі літакобудування. На той час саме у цій сфері сонячні технологіі використовувались найактивніше. Такий взаємозв‘язок став поштовхом для знайомства зі світовими виробниками фотоелектричного обладнання, що й заклало підґрунтя мого стартапу у 2009 році.
Другим моментом послугували дитячі спогади з чорнобильської катастрофи, що підкріпились враженнями від поїздки в Південну Корею 2011-го, коли поруч сталась радіаційна аварія на ядерному блоці «Фукусима». І на той час остаточно сформувалась моя особиста місія та місія нашої компанії – доносити до суспільства важливість переходу на відновлювану енергетику заради нашого спільного майбутнього.

Кілька слів про компанію (коли заснована, коли з’явився напрям обслуговування СЕС, скільки співробітників зайняті обслуговуванням)?

Перші кроки ми почали у 2009-му і вже за два роки сформували портфель промислових станцій на основі фотоелектричного обладнання світових високотехнологічних виробників. Окрім постачання та будівництва, ми завжди пропонували замовникам і обслуговування. Проте лише за останні роки, в умовах технологізації процесів, цей напрям став для нас одним із ключових. Зараз сервісним відділом керують два члени нашої команди у штаті, а також декілька підрядних організацій, та ми постійно маємо відкриті вакансії і напрямок сервісу – не виняток.

Як давно компанія почала використовувати коптери? Як вирішувалися завдання до їх впровадження?

Раніше проєктний відділ використовував звичайні рулетки та лазерні – у приміщеннях, а сервісний відділ точково робив заміри тепловізором. Озираючись на ті часи, здається, що пройшло вже сто років, хоча насправді – всього декілька, і розумієш, наскільки діджиталізація змінює світ навколо. Зараз виїжджаючи на об‘єкт, повертаємось вже з готовим інвестиційним рішенням для замовника, раніше це забирало тиждень робочого часу нашої команди.

Чи можна оцінити економічний ефект від впровадження коптерів?

Перш за все, придбання дрона – це довгострокова інвестиція для компанії, яку в нашому випадку можна оцінити лише комплексно. Використання коптерів закриває три основних питання: розвиток та оптимізація O&М, прискорення та вдосконалення процесів роботи проєктного відділу на етапах будівництва та введення станцій в експлуатацію, швидка діджиталізація інформації та надання онлайн-аналітики власникам станцій. За прогнозами, протягом наступних п’яти років очікується подвоєння глобальної сонячної потужності. Для нас це означає, що потрібно якомога якісніше оптимізовувати робочий ресурс та час, аби бути мобільними і без складнощів закривати десятки проєктів одночасно. Автоматизація процесів завдяки впровадженню коптерів – один із основних кроків до скорочення витрат, збільшення об’ємів потужностей та створення вигідніших умов для інвесторів.

Чи є автоматизація побудови польотних завдань (наприклад, регулярний обліт по стандартному маршруту? Чи є автоматизація обробки зібраних з коптера даних?

Польотні завдання завжди індивідуальні, але є певний алгоритм їх виконання, тому автоматизація стосується більше комплексного процесу, а не саме технічного завдання для оператора дрону.
Дані, відзняті дроном, направляються на інженера-проєктувальника, який за допомогою відповідного софту обробляє їх для створення моделі об’єкту, якщо говорити про реалізацію ФЕС.
Майже та сама модель використання дрону накладається й на сервісний відділ, тільки сам коптер інший і відповідно завдання, яке він реалізує, відрізняється від звичайної зйомки. Це термографічне обстеження масивів сонячних модулів, тут можна сказати, що саме обліт має певну автоматизацію, але це також залежить від індивідуальних характеристик об’єкту. Підбиваючи підсумки інтерв’ю, можу беззаперечно сказати, що сонячна енергетика в будь-яких відгалуженнях тісно пов’язана з використанням дронів.

Залишити коментар:

20 − ten =